صفحه اینستاگرام ما را دنبال کنید      پیام رسان های ما در فضای مجازی      به ما ایمیل بزنید      نشانی ما      تماس با ما

۱۳:۱۱ دوشنبه ۱۳ تیر ۱۴۰۱


مقالات عمومی

زوج درمانی هیجان مدار
مرکز مشاوره چیستای زندگی

تعریف زوج درمانی
زوج درمانی شاخه ای از روان درمانگری است که اساس آن تمرکز بر حل مشکلات و بهبود رابطه بین همسران می باشد. زوج درمانی راهی برای حل مشکلات و کشمکش های زوج هایی است که خود به تنهایی قادر به حل مشکلاتشان نیستند. فرآیند زوج درمانی شامل زن و شوهر ، و یک فرد آموزش دیده و متخصص در این زمینه است که در خصوص احساسات و افکارشان بحث می کنند.
زوج درمانگر به زوج ها کمک می کند که زندگی مشترکشان را مورد بررسی قرار دهند و تصمیم بگیرند چه تغییراتی لازم است . آن ها سعی می کنند سو تفاهم های دو جانبه ، انتظارات غیرمعقول ، و تصورات بیان نشده ای که باعث تداوم تعارض میان آن دو می شود را برطرف کنند. زوج درمانی غالبا شامل جلساتی است که برای بهبود حل مسائل موجود بین زوجین، ایجاد مهارت های ارتباطی، شناسایی اهداف زندگی و مسئولیت های زوجین در ارتباط طراحی می شود. اما می توان گفت انتظار می رود در پایان زوج درمانی زوجین بتوانند به درک عمیق تری از شناخت خود و رابطه عاطفی و شریک زندگی شان برسند. احساس امنیت در رابطه ،شناسایی ترس های یکدیگر و گفتگو موثر و همدلانه از اهم موارد کاربردی این نوع رواندرمانی است.
تحقیقات نشان می دهند که مشکلات زوجین به طور میانگین ، 6 سال قبل از مراجعه به درمانگر آغاز شده است. این گفته به این معنا نیست که زوج درمانی نمی تواند مشکلات پایدار را حل کند، بلکه وقتی زوجین با مشکلات پایدار مراجعه می کنند، حل مشکلات آن ها نیاز به زمان بیشتر و در کنار آن صرف وقت و انرژی بیشتر و تعهد درمانی بالاتری از طرف هر دو نفر می باشد.
زوج درمانی هیجان مدار یک رویکرد کوتاه مدت( بین هشت تا بیست جلسه) و ساختارمند به زوج درمانی است که در دهه هشتاد میلادی به وسیله سو جانسون و لزلی گرینبرگ تدوین شد. این رویکرد کاربرد خانوادگی و انفرادی هم دارد.فرضیه ی اساسی در رویکرد متمرکز بر هیجان بیان می کند تا زمانیکه هر یک از زوجین، قادر نباشند نیازهای دلبستگی خود را در حیطه های رضامندی و امنیت با یکدیگر در میان گذارند تعارضات زناشویی شروع به شکل گیری می کند. تاکید زوج درمانی هیجان مدار بر روش دلبستگی های سازگارانه، از طریق مراقبت، حمایت و توجه متقابل برای نیازهای خود فرد و همسر است. تغییر در دلبستگی را می توان به عنوان سطحی از تغییر در پاسخ های رفتاری در نظر گرفت. برخی از این تغییرات در پاسخ های رفتاری عبارتند از باز تر و همدل تر شدن، اصلاح شیوه های تنظیم هیجان، تغییر در روابط خاص وتغییر در مدل های شناختی خود و دیگران.
درمان هیجان مدار در خانواده درمانی و زوج درمانی یا به صورت فردی به کار می‌رود. افرادی که در روابط خود دچار آشفتگی، بی اعتمادی ناشی از خیانت، ترس و ناراحتی هستند از این درمان سود خواهند برد. این درمان همچنین برای افرادی که نشانه‌های افسردگی دارند و یا دچار تروما شده‌اند موثر است.زوج درمانی هیجان مدار بر حل تعارضات زناشوی و دلزدگی زناشویی و تمایل به جدایی در زوجین تاثیر معنادار داشته است.زوج درمانی هیجان مدار می تواند به عنوان روشی موثر و کارآمد در افزایش بخشودگی و کاهش باورهای ناکارآمد زوجین دارای تجربه پیمان شکنی زناشویی گردد.


آدرس: بلوار پیروزی بین میدان هنرستان و پیروزی ۴۶ ساختمان ارم طبقه اول مرکز روانشناسی و مشاوره چیستای زندگی

احتراما به استحضار می رساند مركز مشاوره چیستاي زندگی از ساعت 14:00 الی 20:30 پذیرای مراجعین عزیز خواهد بود.

 

تلفن: 38825254 051
موبایل: 09020129954

 

بازدید امروز: 19
بازدید دیروز: 71
بازدید کل: 21771