صفحه اینستاگرام ما را دنبال کنید      پیام رسان های ما در فضای مجازی      به ما ایمیل بزنید      نشانی ما      تماس با ما

۰۱:۲۶ سه شنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۱


سرگیجه

وقتی اسم آلفرد هیچکاک در کنار واژه ی روانشناختی می آید، ناخوداگاه ذهنمان به سمت فیلم مشهور وی ((روانی )) می رود ولی هیچکاک فیلم دیگری نیز به نام سرگیجه دارد که چه بسا روانشناختی تر نیز باشد. فیلم سرگیجه در لایه ی اولش در مورد بیماری مبتلا به ارتفاع هراسی یا آکرو فوبیا میباشد که هیچکاک با نوآوری در تکنیک های سینمایی توانسته حس سرگیجه ی ناشی از ارتفاع را به مخاطب القا بکند. اما در لایه های بعدی مخاطب با فراتر از یک داستان جنایی معمول طرف است.
ستارهٔ فیلم جیمز استوارت است که نقش یک کارآگاه سابق پلیس به نام جان «اسکاتی» فرگوسن را بازی می‌کند. حادثه‌ای که حین خدمت در پلیس برای اسکاتی افتاده، باعث شده که او دچار ترس از ارتفاع و سرگیجه بشود. مدتی بعد، آشنایی به نام گَوین الستر، اسکاتی را به‌عنوان کارآگاه خصوصی استخدام می‌کند تا همسر الستر را که مادلین (کیم نواک) نام دارد و مدتی است رفتارهای عجیبی از خود نشان می‌دهد، تعقیب کند. اما وابستگی افراطی اسکاتی به مادلین و حادثه ای که در ادامه رخ می دهد باعث ایجاد وسواسی عجیب و کابوس گونه در زندگی اسکاتی می شود به طوری که روابط بعدی او را نیز ویران می سازد.
هیچکاک فیلم سرگیجه را شخصی‌ترین فیلم کارنامه‌اش خوانده‌است. فیلمی که یکی از مضامین موردعلاقهٔ هیچکاک، یعنی عشق به مثابهٔ یک وسواس را بررسی می‌کرد. عشقی که زن و مرد را ویران می‌کند. در واقع اسکاتی نه در حال عشق ورزی به یک معشوق بلکه در حال نشخوار ذهنی در مورد یک فانتزی است، تصویری دروین و فریبا که صرفا برای فریفتن وی خلق شده بود. غرق شدن در این فانتزی هر فرصت دوباره ای برای تجربه ی عشق سالم نیز از او دریغ میکند و منجر به صدمه زدن او به خودش و اطرافیانش می شود.

ارزشمند


آدرس: بلوار پیروزی بین میدان هنرستان و پیروزی ۴۶ ساختمان ارم طبقه اول مرکز روانشناسی و مشاوره چیستای زندگی

احتراما به استحضار می رساند مركز مشاوره چیستاي زندگی از ساعت 14:00 الی 20:30 پذیرای مراجعین عزیز خواهد بود.

 

تلفن: 38825254 051
موبایل: 09020129954

 

بازدید امروز: 7
بازدید دیروز: 102
بازدید کل: 32484