صفحه اینستاگرام ما را دنبال کنید      پیام رسان های ما در فضای مجازی      به ما ایمیل بزنید      نشانی ما      تماس با ما

۰۱:۲۲ سه شنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۱


معرفی و تحلیل فیلم

همانطور یک استاد دلسوز و متخصص می تواند درهای دانش را به روی دانشجویان خود بگشاید، یک فیلم خوب با شخصیت های دوست داشتنی هم درهای قلبمان را می گشاید و مانند هر هنر دیگری مدرس ناخودآگاه ماست .در یاد داشت زیر به تحلیلی اجمالی از چند فیلم می پردازیم که هم در مورد آموزگاران است هم خود فیلم به مثابه ی آموزگاری دانا و خوش قلب است.

انجمن شاعران مرده (Dead poets society)
محصول سال 1989 است که شاید اغراق نباشد اگر بگوییم یکی از به یادماندنی ترین معلمان تاریخ سینما را به ما نشان می دهد (که بازی رابین ویلیامز تاثیر بسازیی در قابل لمس شدن این کاراکتر دارد).فردی که هم عشق و علاقه ی عجیبی به مبحث تدریسش یعنی ادبیات دارد، هم از ادبیات به عنوان ابزاری برای رشد و تعالی شخصیت دانشجویانش استفاده می کند.وی دغدغه هایی سطحی مثل نمره و حفظ کردن خط به خط متون درسی را حذف می کند و دغدغه های وجودی و عمیق در ذهن دانشجویانش ایجاد میکند. درک وی از این شرایط برآمده از تجربه ی زیسته وی به عنوان دانش آموزی در همان مدرسه بوده است و همین باعث میشود بتواند دنیا را از دید دانش آموزانش دیده و همزمان دید آن ها را وسعت ببخشد. متاسفانه بستر مناسب برای طرز فکر این استاد فراهم نیست و مجموعه ای از کج فهمی از سخنانش باعث میشود با پایانی تلخ و شیرین اما واقع گرایانه برای فیلم مواجه باشیم. گرچه معلم به استحقاقش نمیرسد و همه ی دانشجویان هم به یک اندازه از سخنان او بهره مند نمیشوند (چرا که عوامل جانبی از جمله خانواده های سختگیر و کنترلگر مانع اینکار میشوند) ولی وی جرقه ی تغییری را زده که ماندگار خواهد شد گرچه راه سختی در پیش باشد. پایان فیلم گرچه به مفرحی و خوشبینی فیلم های مشابهش مانند مدرسه ی راک (School of rock) نباشد ولی به دلیل تلخ و شیرین بودنش بسیار ماندگارتر است.

انجمن شاعران مرده


آدرس: بلوار پیروزی بین میدان هنرستان و پیروزی ۴۶ ساختمان ارم طبقه اول مرکز روانشناسی و مشاوره چیستای زندگی

احتراما به استحضار می رساند مركز مشاوره چیستاي زندگی از ساعت 14:00 الی 20:30 پذیرای مراجعین عزیز خواهد بود.

 

تلفن: 38825254 051
موبایل: 09020129954

 

بازدید امروز: 1
بازدید دیروز: 102
بازدید کل: 32478